Pērles nelabvēlīgi ietekmē lielākoties četri faktori – augsta temperatūra, palielināts mitrums, ļoti spilgta gaisma un gaisa piesārņojums.
Pērlēs ir organiska viela, kas var izžūt un sadalīties, tāpēc pērļu mūžs nav bezgalīgs, pēc noteikta laika tās kļūst blāvas, atslāņojas un sairst. Tomēr, ja pērles uzglabā pareizi, tās savu skaistumu nezaudē gadsimtiem ilgi.
Vispirms jau, lai pērles nenovecotu, tās ir jāvalkā. Ja cilvēks pastāvīgi vai pietiekami bieži nēsā pērļu rotaslietas, pērles ir nemitīgā saskarē ar sviedru dziedzeru izdalītajiem sviedriem, kam ir vāji skāba reakcija. Tas ievērojami palēnina pērļu atūdeņošanos un veicina tās sadēdējušo slāņu šķīšanu, tiem pakāpeniski nodilstot, savukārt pērle saglabā savu spīdumu. Pērļu izstrādājumiem nepieciešama īpaši saudzīga izturēšanās un kopšana.
Nedrīkst pieļaut pērļu uzkaršanu un atrašanos atklātas uguns tuvumā: tā kā pērles satur divus procentus ūdens, tās var ieplaisāt un zaudēt spīdumu. Pērles ir jāsargā no skābju, abrazīvu materiālu, izgarojumu un kosmētikas līdzekļu iedarbības. Ja jūsu īpašumā ir pērļu krelles, piespraude vai gredzens ar pērli, neaizmirstiet, ka pērles ir radušās ar dzīvu būtņu – molusku – palīdzību. To dzīve nebūs bijusi velta, ja jūs saudzēsiet un glabāsiet vērtīgāko, ko tie radījuši, – grezno un dārgo pērli.
Mājas apstākļos pērles tīra ar vāju ziepju šķīdumu. Tās var arī paberzēt ar kartupeļu cieti, lai nosusinātu lieko mitrumu un noņemtu netīrumus.
Neglabājiet pērles pārāk mitrā vai sausā vietā, kā arī neturiet saules gaismā. Pirms peldēšanās pērļu rotaslietas ir vēlams noņemt. Raugieties, lai pērles nenonāk saskarē ar smaržām, eļļām, līmi. Turklāt ieteicams diegā starp pērlēm iesiet mezgliņu, lai tās nesaskartos cita ar citu. Diegu, uz kura uzvērtas pērles, vēlams nomainīt ik pēc 2–3 gadiem.
|