Mūsdienās, kad cilvēki ir apguvuši prasmi izaudzēt kultivētas pērles, pērļu rotaslietas ir kļuvušas pieejamas jebkuram. Pērļu rašanās un augšana ir apbrīnojams process. Atšķirībā no dārgakmeņiem un metāliem, kas tiek iegūti zemes dzīlēs, pērles veidojas gliemenēs, kas dzīvo jūrā, ezerā vai upē. Dārgakmens ir jāslīpē un jāpulē, lai derīgais izraktenis kļūtu par rotaslietu. Bet pērlei tik rūpīga apstrāde nav nepieciešama, jo par tās skaistumu ir parūpējusies pati daba.
Gliemenēs dzimušās pērles ir pilnīgi, dabas dāvāti dārgakmeņi ar gludu, mirdzošu siltu virsmu, kas saulē zaigo visās varavīksnes krāsās, nelīdzinoties nevienai citai rotaslietai pasaulē. Pērle ir svešķermenis, tāds kā parazīts, kas dzīvo gliemenes ķermeņa mīkstajos audos.
Pati gliemene nespēj atbrīvoties no svešķermeņa, kas iekļuvis viņā, taču tās organisms nemitīgi cīnās ar kairinātāju, pārklājot to ar līdzenu cietas, kristāliskas vielas slāni, lai neitralizētu parazīta darbību. Šī viela tiek saukta par perlamutru. Jo ilgāk pērle atrodas gliemenes ķermenī, jo biezāks perlamutra slānis izveidojas ap to. Tā izaug skaists, mirdzošs dārgakmens – pērle.
|